הקדמה
חלק חשוב בהיותנו חלק מקהילה הוא היכולת שלנו לתרום לקהילה ולזכות בתחושת משמעות. בפעילות זאת נעבוד עם כל הכיתה כצוות, נתכנן ונבצע יוזמה למען הקהילה שלנו, יוזמה שמטרתה קידום אחד מההיבטים של אורח חיים בריא, אותם הכרנו בתוכנית “מודדים לבריאות:: תזונה בריאה ומודעת, שינה מספקת, פעילות גופנית ומדדים נוספים מגוונים המשפיעים על בריאותנו.
ההתנסות בפעילות יזמית תאפשר לנו גם להתנסות ולתרגל מיומנויות רבות וחשובות: העלאת רעיונות יצירתיים, תכנון פעילות מורכבת, ארגון, עמידה בלוחות זמנים עבודת צוות ועוד.
מטרות:
- התלמידים יכירו דרכים להעלאת רעיונות יצירתיים ויתנסו באחת מהן.
- התלמידים יבצעו תכנון מפורט של פרויקט מורכב הכולל משימות רבות.
- התלמידים יעבדו בצוות כדי לבצע יוזמה לקידום אורח חיים בריא בקהילה.
שימו לב:
- מומלץ להקדיש לתכנון וביצוע היוזמה כ- 10 שעות. מערך הפעילות מתאים ל 3-4 שיעורים. הזמן הנוסף יוקדש לביצוע היוזמה והמשימות המרכיבות אותה.
- מומלץ מאד שמורה מבית הספר ילווה את פעילות היוזמה ויסייע בתכנון, ביצירת קשר עם גורמי חוץ ובעמידה בלוחות הזמנים. יחד עם זאת, חשוב לאפשר לתלמידי הכיתה עצמאות והתנסות בפעילות יוזמה עצמאית.
להכין מראש:
מחשב מחובר למקרן וקובץ המצגת.
עותק של הקובץ מהקישור https://qrgo.page.link/eiqZm . בעותק שיצרתם יש להגדיר בשיתוף: כל אחד עם קישור יכול לערוך. הכינו את הקישור לעותק שיצרתם וקוד QR שלו.
לכל הכיתה: הדפסה של נספח 6
לכל תלמיד: הדפסה של נספח 1
לכל זוג: הדפסה של נספח 2
לכל קבוצה: הדפסות של נספחים 3, 4, 7
שני פתקים דביקים PostIt גדולים (רצוי 10X15 ס”מ)
מאפייני השיעור
משך זמן
135-180 דקות בפעילות לפי המערך. עוד כ 6-7 שעות לביצוע היוזמה והמשימות המרכיבות אותה.
גיל
ז’ – י’
התאמה לתחומי דעת
כישורי חיים, שפה
ידע מוקדם
להיבטים שונים של אורח חיים בריא
מושגים מרכזיים
יוזמה, לוח תכנון, מעקב ביצוע
מיומנויות נלמדות
תכנון, ארגון, עבודת צוות,יצירתיות, עמידה בלוח זמנים
מהלך הפעילות
בפעילות הפתיחה נתנסה במשחק של העלאת רעיונות מגוונים וחשיבה “מחוץ לקופסה”. בעקבות המשחק נציג את המשימה העומדת לפנינו: בחירת רעיון ליוזמה כיתתית לקידום אורח חיים בריא בקהילה ובהמשך גם תכנון וביצוע של היוזמה.
- כל תלמיד יקבל את דף הפעילות “רעיונות מחוץ לעיגול” (נספח 1).
- על כל תלמיד לחשוב על כמה שיותר רעיונות לדברים המשלבים את העיגולים ולצייר אותם על דף הפעילות (לדוגמה: זכוכית מגדלת).
הזמן המוקצב: דקה וחצי. - בתום זמן המשחק, כל תלמיד יצלם את הדף שלו וישתף (במידה ומתאים לו) את התמונה ב- whatsapp הכיתתי.
עזרים:
לכל השיעור: מחשב מחובר למקרן ולאינטרנט, קובץ המצגת
לכל תלמיד: דף פעילות “רעיונות מחוץ לעיגול” (נספח 1)
הכיתה משתתפת באתגר שניתן לכל הכיתות בתוכנית “מודדים בריאות”: יוזמה לקידום אורח חיים בריא בקהילה.
השלבים:
- בחירת רעיון לפעילות (יוזמה) שתתרום לקידום אורח חיים בריא בקהילה סביבנו
- תכנון הפעילות
- ביצוע הפעילות בקהילה
- סיקור הפעילות בתקשורת המקומית, באתר בית הספר ובמרחב המתוקשב של תוכנית “מודדים לבריאות”
הערה למד”צ/מורה: מערך הפעילות מתייחס ליוזמה כיתתית משותפת המותאמת לכ- 30 תלמידים. בכיתה גדולה בה מספר התלמידים גבוה מ- 30 מומלץ לחלק את הכיתה 2-3 קבוצות ולבצע מספר יוזמות שונות.
יש לי רעיון… הרבה מהיוזמות בקהילה התחילו בדיוק כך – רעיון שצץ לו פתאום. אולי זה התחיל במחשבות שהיו לנו על איך ליזום שינוי בסביבה בה אנו חיים. ואולי שיחה עם חברים, כתבה, סיפור או סרטון השראה אליו נחשפנו או תופעה בה נתקלנו בסביבת השכונה/קהילה שלנו הולידה בנו את הרעיון.
רעיונות ויוזמות יכולים להיות רבים ומגוונים, ולכם יש תפקיד מרכזי בבחירה של אותם רעיונות – יוזמות המתאימים לקהילה שלכם, אותה אתם מכירים היטב.
אתם מוזמנים לבחור באחת מהאפשרויות הבאות להעלאת רעיונות בכיתה:
א. סיור בסביבה – צאו לסיור קצר בסביבה הקרובה והתבוננו ב”משקפיים” של אורח חיים בריא על הסובב אותכם. היעזרו בשאלות המכוונות
ב. סיעור מוחות בעזרת מפת חשיבה – סיעור וחות להעלאת רעיונות יצירתיים
ג. רעיונות מעוררי השראה – נחשפים לרעיונות ויוזמות של אחרים ומקבלים מהם השראה
ראו בהמשך המערך פירוט לגבי כל אחת מהאפשרויות האלו, ובחרו את האפשרות המתאימה לכיתה שלכם.
אפשרות א: רעיונות בעקבות סיור בסביבה
סיור בסביבה מעורר את הסקרנות הטבעית שבנו. ההתעניינות בסביבה וההתרחשויות בה, מעוררים בנו התייחסות רגשית ואף מעודדים את החשיבה היצירתית שמובילה להעלאת רעיונות חדשים ומקוריים. הסיור בקהילה ממקד את נקודת המבט במה ש’קיים’ וגם במה ש’חסר’ באופן המאפשר פיתוח של רעיונות מותאמים לקהילה בה בחרתם להתמקד.
- צאו בזוגות לסיור קצר בסביבה הקרובה והתבוננו ב”משקפיים” של אורח חיים בריא על הסובב אתכם.
- היעזרו בשאלות הבאות על מנת למקד את ההתבוננות שלכם בסביבה.
- מי (הקהילה)?
- מהו אופי הסביבה?
- מה עובד היטב עבור הקהילה?
- מה לא עובד היטב?
- מה ניתן לשפר עבור הקהילה בהיבט של אורח חיים בריא? למה?
- איך תקדמו אורח חיים בריא בקהילה שבחרתם (מהם הרעיונות שלכם)?
- תעדו במהלך הסיור מה שראיתם בדף הפעילות “תיעוד סיור בסביבה” (נספח 2).
- בחרו 2 רעיונות להציג בפני הכיתה.
עזרים:
- לכל זוג: דף פעילות “תיעוד סיור בסביבה” (נספח 2)
סיעור מוחות הוא פעילות קבוצתית מרוכזת לגיבוש ראשוני של רעיונות יצירתיים. בשלב זה אין צורך להסכים בינתיים על רעיון אחד, אלא להעלות מספר רעיונות טובים ומעניינים מספיק.
חשוב לקיים דיון מכבד ולאפשר לכל אחד להשמיע את הרעיונות שלו ולהימנע מביקורת.
אפשר להתחיל מיד בהעלאת רעיונות בקבוצה או לאפשר זמן לחשיבה עצמית או חשיבה בזוגות לפני הצגת הרעיונות בקבוצה.
סיעור מוחות באמצעות מפת חשיבה יכול לסייע בחשיבה ומיקוד של רעיונות/יוזמות.
עבודה בקבוצות
שלב ראשון (5 דקות)
- קיימו בקבוצה דיון חופשי בו כל תלמיד יעלה רעיונות ליוזמות לקידום אורח חיים בריא בקהילה.
הימנעו מלהפעיל שיפוטיות או ביקורת לגבי הרעיונות. - במהלך החשיבה על רעיונות/יוזמות, היעזרו בשאלות הבאות:
- מי (הקהילה)?
- מה (הצורך או הבעיה שתרצו לקדם או לפתור)?
- איך תקדמו אורח חיים בריא בקהילה שבחרתם (מהם הרעיונות שלכם)?
- אחד מחברי הקבוצה ירשום על דף את כל הרעיונות שיעלו.
שלב שני
- על הקבוצה לבחור 4 רעיונות מתוך הרעיונות שהעלתה בשלב הראשון ולרשום כל רעיון באחד העיגולים בדף הפעילות “”סיעור מוחות באמצעות מפת חשיבה” (נספח 3).
שלב שלישי
בשלב זה על הקבוצה לנסות ולהרחיב את 4 הרעיונות ולדייק אותם.
- חשבו על כל אחד מהרעיונות שרשמתם בעיגולים ונסו להעלות בהשראתם רעיונות נוספים: רעיונות מפורטים או ממוקדים יותר, רעיונות דומים או קשורים.
- רשמו את הרעיונות הנוספים על יד הקווים היוצאים מהעיגולים.
- בחרו 2 רעיונות להציג בפני הכיתה.
עזרים:
לכל קבוצה: דף פעילות “סיעור מוחות באמצעות מפת חשיבה” (נספח 3)
לעיתים ניתן לקבל השראה לרעיונות מפעילויות שביצעו אנשים אחרים, באותו התחום או בתחום אחר.
עבודה בקבוצות
כל קבוצה תקבל את דף פעילות “רעיונות מעוררי השראה” (נספח 4)
- הקבוצה תקרא את המידע ותצפה בסרטונים שבקישורים בדף הפעילות.
- בהשראת הרעיונות בקישורים, חברי הקבוצה יקיימו דיון ויעלו רעיונות ליוזמות לקידום אורח חיים בריא בקהילה.
- במהלך החשיבה על רעיונות/יוזמות, יש להיעזר בשאלות הבאות:
- מהו התחום של אורח חיים בריא אותו תרצו לקדם?
- מי (הקהילה בה תרצו לפעול)?
- מה ניתן לשפר עבור הקהילה שבחרתם בהיבט של אורח חיים בריא?
- איך תקדמו אורח חיים בריא בקהילה שבחרתם (מהם הרעיונות שלכם)?
- תעדו בדף הפעילות את כל הרעיונות שיעלו.
- בחרו 2 רעיונות להציג בפני הכיתה.
הערה למד”צ/מורה: בנספח 5 מופיע פירוט לגבי כל אחד מהרעיונות מעוררי ההשראה. מידע זה נועד עבור המורה/מד”צ. יכול לשמש גם לפעילות ללא מחשב או לקבוצות שצריכות פירוט נוסף של הרעיונות.
עזרים:
לכל קבוצה: דף פעילות “רעיונות מעוררי השראה” (נספח 4)
בפעילות זו נבחן את המאפיינים של הרעיונות ליוזמות שיציגו הקבוצות השונות על מנת לבחור את היוזמה בה נתמקד ואיתה נמשיך.
נבחן את הרעיונות בעזרת מודל מיוזמה LOW ליוזמה WOW, המבוסס על כלי שהוצג באתר הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות.
- נציג מכל קבוצה ירשום על שני הפתקים הדביקים את שני הרעיונות שהקבוצה שלו בחרה להציג לכיתה (רעיון על כל פתק.
- הנציג יקריא בפני הכיתה את שני הרעיונות וידביק את הפתקים על הלוח.
- במליאה נציין כי בקבוצות עלו רעיונות בכיוונים ותחומים שונים. חלק מהרעיונות מסובכים לביצוע, אחרים רעיונות מוכרים וכבר נעשה בהם שימוש. בנוסף, חשוב לזכור שלרוב אנו מוגבלים במשאבים העומדים לרשותינו.
- אז איך ניתן לבחור בצורה מושכלת את הרעיון המתאים לביצוע? נרצה לבחור רעיון חדשני ותורם וגם כזה שבאפשרותנו לבצע בזמן ותנאים שלרשותנו.
- נציג מודל המורכב משני צירים:
הציר האנכי – מציג עד כמה הרעיון קשה או קל לביצוע.
הציר האופקי – מציג עד כמה הרעיון חדשני או שיגרתי.
שילוב 2 הצירים יוצר 4 אזורים, אותם נסמן במילים: HOW ,NOW , LOW, ו- WOW:
- LOW – רעיון שגרתי וקשה ליישום
- NOW – רעיון שגרתי וקל ליישום
- HOW – רעיון חדשני וקשה ליישום
- WOW – רעיון חדשני וקל ליישום
- על כל קבוצה לקיים דיון קצר ולהחליט באיזה איזור נכון למקם כל אחד משני הרעיונות שהוצגו על ידם.
- נציג הקבוצה ימקם בהתאם את הפתקים של הקבוצה באזור המתאים לכל פתק.
- כעת על הכיתה לבחור בהצבעה כיתתית את הרעיון שלהם לקמפיין בקהילה מתוך הרעיונות המוצגים באזור WOW. אלו הם הרעיונות שהם גם חדשניים וגם קלים (יחסית) ליישום.
הערה: אם אף רעיון לא ממוקם באזור WOW, נבקש מכל קבוצה לחפש בתוך כלל הרעיונות שעלו בקבוצה כאלה שמתאימים לדעתם ל WOW.
עזרים:
- לכל קבוצה: שני פתקים דביקים PostIt גדולים (רצוי בגודל 10X15 ס”מ)
בשלב זה עלינו למקד את הרעיון הכיתתי שנבחר בהצבעה ולהגדיר אותו בצורה מפורטת כך שיהווה בסיס ברור ליוזמה שלנו.
- נתחלק לחמש קבוצות. כל קבוצה תקבל שאלה ותרשום על דף תשובה מפורטת לשאלה, בהתייחס לרעיון שבחרה הכיתה.
השאלות הן:
- מי (הקהילה בה נרצה להפעיל את היוזמה)?
- מה (הצורך או הבעיה שנרצה לקדם או לפתור)?
- למה (חשוב לענות על הצורך / לפתור את הבעיה)?
- איך ננסה לפתור את הבעיה או לענות על הצורך (מה נבצע ביוזמה שלנו)?
- מה המטרה, מה השינוי שנרצה שיקרה בעקבות היוזמה?
- כל קבוצה תציג לכיתה את התשובה לשאלה.
- שני נציגים יאספו מהקבוצות את הדפים עם התשובות, וירכזו את התשובות על הדף “הרעיון שלנו לקידום בריאות בקהילה” (נספח 6).
- מומלץ לתלות בכיתה את הדף עם פירוט הרעיון הכיתית. הוא יהווה בסיס לתכנון וביצוע היוזמה בהמשך.
עזרים:
- לכל הכיתה: עותק אחד של הדף “הרעיון שלנו לקידום בריאות בקהילה” (נספח 6)
שלב התכנון הוא שלב בעל חשיבות רבה. הוא כולל הגדרה מפורטת של כל המשימות הנדרשות על מנת לבצע את הפעילות (היוזמה), קביעת לוחות זמנים, פירוט הציוד, החומרים והעזרה, מינוי אחראים לכל משימה, הערכת תקציב והשגת מימון, פרסום מוקדם של האירוע ועוד. תכנון מלא ומפורט יהווה בסיס טוב ויציב קיום הפעילות.
פירוק לגורמים: הגדרה ראשונית של כל המשימות
- נרשום על הלוח את התיאור הממוקד של היוזמה אותו ניסחנו בשלב הקודם.
עבודה בקבוצות (10 דקות)
- כל קבוצה תקבל דף פעילות “מפרקים לגורמים: משימות בדרך ליוזמה בקהילה” (נספח 7).
- הקבוצה תקיים דיון אילו משימות דרושות כדי כדי לבצע את היוזמה, ותרשום אותן בפירוט בטבלה שבדף הפעילות, רצוי לפי סדר הביצוע שלהן.
- אם הניסוח של אחת המשימות ארוך, כדאי לנסות לפרק אותה הלאה לתת-המשימות המרכיבות אותה.
במליאה (15 דקות)
- נציג על הלוח את לוח תכנון היוזמה.
רצוי להשתמש בטבלה שיתופית Google Sheets.
ניתן ליצור מראש עותק מהתבנית בקישור: https://qrgo.page.link/eiqZm . - נציג מאחת הקבוצות יקריא את 4 המשימות הראשונות שרשמה הקבוצה.
המד”צ/מורה ירשום אותן בסדר המתאים בטבלה השיתופית. - נציגי הקבוצות האחרות יוסיפו, כל אחד בתורו, 4 משימות אותן רשמה הקבוצה שלהם.
המד”צ מורה יוסיף בטבלה שורות במיקום המתאים ויוסיף את המשימות האלו. - ממשיכים כך עד שכל המשימות שרשמו הקבוצות יופיעו בטבלה השיתופית בסדר הגיוני.
- בדיון במליאה מחליטים לאיזו סוג שייכת כל משימה: ארגון, עיצוב, טכני, תקשוב או קשרים עם גורמי חוץ ופרסום.
- בטבלה השיתופית בעמודה C בוחרים מהרשימה הנפתחת (לחיצה על סימן המשולש) את סוג המשימה המתאים.
שימו לב: כל שורה תיצבע אוטומטית בצבע שונה, בהתאם לסוג המשימה שתבחרו.
לוח תכנון יוזמה מפורט
- הכיתה תתחלק לחמש קבוצות מומחים לפי סוגי המשימות: ארגון, עיצוב, טכני, תקשוב, קשרים ופרסום.
- כל תלמיד יבחר לאיזו קבוצה להצטרף, בהתאם לתחום העניין שלו.
עבודה בקבוצות (20 דקות)
כל אחת מקבוצות המומחים תקבל מהמד”צ/מורה את הקישור לטבלת התכנון הכיתית.
הקבוצה תפרט עבור כל אחת מהמשימות השייכות לתחום ההתמחות שלה:
- איך תתבצע המשימה
- מה נדרש לביצוע המשימה (חומרים, ציוד ו/או סיוע חיצוני)
- כמה זמן בערך ייקח להשלים את המשימה.
- מי מחברי הקבוצה אחראי/ת על ביצוע המשימה.
הערות חשובות:
- חשוב לקבוע מראש תאריך או טווח תאריכים בהם תתבצע היוזמה.
יש לתאם את התאריך עם הקהילה בה תבוצע היוזמה. - לאחר קביעת התאריך, יש להגדיר בטבלת התכנון תאריכי התחלה וסיום לכל משימה, ולוודא כי לרשותכם זמן מספיק לביצוע כל המשימות.
מומלץ לפנות לגורמים בתוך ומחוץ לבית הספר, שיוכלו לסייע לכם ביוזמה. - יש לבצע הערכת עלות (לפי הציוד והחומרים הדרושים) ולמצוא דרך לגייס את התקציב הדרוש. הגדירו מי יהיה אחראי על גיוס התקציב ועל הקופה.
- חשוב לבחור בכל קבוצת מומחים “מתעד” שיצלם תמונות וסרטונים בזמן ההכנות וביצוע היוזמה.
עזרים:
להכין מראש עותק של הקובץ מהקישור https://qrgo.page.link/eiqZm . בקובץ העותק להגדיר בשיתוף: כל אחד עם קישור יכול לערוך. לשמור את הקישור לקובץ וליצור לו QR לחלוקה לקבוצות המומחים.
לכל קבוצה: דף פעילות “מפרקים לגורמים: משימות בדרך ליוזמה בקהילה” (נספח 7)
הגענו לשלב המכריע והמשמעותי – ביצוע היוזמה.
זה הזמן ליישם את כל מה שלמדנו ותכננו, כדי לתרום לקהילה ולהפגין את יכולת הארגון ועבודת הצוות שלנו.
חשוב לעקוב אחר לוח התכנון ויחד עם זאת להיות מוכנים לשינויים לא צפויים ולהתאים את עצמנו אליהם.
זיכרו לפרסם את היוזמה כך שתגיע לכמה שיותר חברים בקהילה בה בחרתם לפעול.
לוח מעקב ביצוע
מומלץ להכין לוח ויזואלי בו נרכז את כל המשימות ולוחות הזמנים. רצוי שהלוח יהיה שיתופי, דבר שיקל על התיאום בין הקבוצות.
לוחות שיתופיים לדוגמה:
לוח גאנט
מציג את המשימות על ציר זמן.
ניתן להיעזר בתבנית לוח גאנט כדוגמת התבנית בקישור: https://qrgo.page.link/nkREo
לוח טרלו Trello
זוהי מערכת מתוקשבת חינמית לניהול משימות. לכל משימה יוצרים כרטיסיה נפרדת, בה ניתן להוסיף מידע רב ולהציגו בצורות שונות.
מומלץ לארגן את כרטיסיות המשימות בשלושה טורים: לביצוע, בעבודה, בוצע.
קישור ליצירת חשבון Trello חינמי: https://trello.com/signup
לאחר ביצוע היוזמה, מומלץ לתעד ולסקר אותה כך שהמידע עליה יגיע לכמה שיותר אנשים. העזרו בתמונות ובסרטונים שאספו חברי הקבוצות. כתבו פוסט המתאר את היוזמה שביצעתם, את מטרותיה ואת ההכנות. פרסמו את הפוסט והתיעוד המצולם באתר בית הספר, תקשורת המקומית ובמרחב המתוקשב של תוכנית “מודדים לבריאות”.