הקדמה
יזמות היא תהליך הנעה של עסק או פרוייקט חדשני, משלב העלאת הרעיון ועד למימוש שלו. רוב היוזמות עליהן אנו שומעים בתקשורת הן יוזמות עיסקיות שמטרתן העיקרית היא רווח כלכלי ליזם ולמשקיעים. אולם קיימות גם יוזמות רבות שמטרתן העיקרית היא לתרום לחברה ולפתור בעיות חברתיות או בעיות סביבתיות. יזמות לא חייבת להביא להקמה של חברה גדולה או של פרויקט רחב היקף. היא יכולה להיעשות גם בהיקף מצומצם יותר ולהביא לשינוי בסביבה הקרובה – בקהילה או אפילו בבית.
בפעילות זו יחשפו התלמידים למגוון פרויקטים של יזמות מתחומים שונים. הם יכירו את דרך הפעולה של יזמים אשר משלבת חשיבה יצירתית פורצת גבולות, ביחד עם תעוזה ויכולת התמדה הדרושות לשם מימוש הרעיון. לסיכום הפעילות, כל תלמיד ינסה לראות את עצמו כיזם עתידי – איזה מאפייני יזם יש בו? איזה סוג יזמות מעניין אותו? וכיצד יוכל לתרום לקבוצת יזמות בה יפעל?
העיסוק בנושא יהווה צעד ראשון בגיבוש הזהות היזמית של התלמידים ושל הכיתה, לקראת פעילות יזמית בנושא “אורח חיים בריא” אותה יבצעו בהמשך.
מטרות
- התלמידים יכירו יזמים ויוזמות מתחומים שונים ויזהו את הפעולות המרכזיות הנדרשות למימוש רעיון.
- התלמידים יזהו מהן התכונות והיכולות המאפיינות יזם, ויבינו כי ניתן לתרגל ולפתח חלק מהיכולות האלו.
- התלמידים יבינו כי כל אחד יכול למצוא בעצמו מאפיינים של יזם שיאפשרו לו להשתתף בפעילות יזמית לטובת סביבתו הקרובה.
שימו לב:
- מומלץ לקיים פעילות זו בחדר מחשבים
- לפני השיעור יש לפתוח מרחב ב-Answer Garden לפי ההנחיות בנספח 6.
- יש לבקש לפחות מתלמיד אחד מכל קבוצה להתקין בטלפון הנייד אפליקציית סורק QR.
מאפייני השיעור
משך זמן
90 דק’
גיל
ז’ – י’
התאמה לתחומי דעת
כישורי חיים, שפה
ידע מוקדם
לא נדרש
מושגים מרכזיים
יזם, יזמות, מאפייני היזם, מטרות
מיומנויות נלמדות
חקר מידעני, הצגת מידע רלוונטי, השתתפות בדיון
מהלך הפעילות
בפעילות זו נכיר יזם צעיר וננסה להבין בעזרתו מה זה יזם ומהם השלבים אותם הוא נדרש לעבור מהרעיון הראשוני ועד למימוש היוזמה שלו.
- לפני הצפייה בסרטון מציגים את שתי השאלות מהמצגת:
- מה היתה המטרה הראשונית של המוצר עליו מסופר בסרטון?
- איזה מטרות נוספות הוא השיג?
התלמידים יחפשו את התשובות לשאלות אלו בעת הצפייה בסרטון.
- צפייה בסרטון מהקישור:
https://www.ted.com/talks/ludwick_marishane_a_bath_without_water?language=he
(תוכלו למצוא את הסרטון גם בחיפוש בגוגל של הביטוי “TED לודוויק מארישאנה להתרחץ בלי מים”).
שאלות לדיון בכיתה בסיום הצפייה:
- המרצה, לודוויק מארישן (Ludwick Marishane), סיפר שהוא זכה בתואר “הסטודנט-היזם של השנה”. על פי מה שראיתם בדוגמה של לודוויק, מה זה “יזם”?
ניתן למצוא הגדרות שונות למונח. נוכל לומר כי יזם הוא אדם אשר מתכנן, מניע ומממש עסק או פרויקט חדש. הדגשים ביזמות הם חידוש ויצירת ערך מוסף – יצירת מוצר או שירות חדש לחלוטין או התאמת דבר קיים לסביבה בה לא היה קודם.
- קיימים מספר סוגי יזמות:
יזמות עסקית עוסקת ביצירת מוצר או שירות שיאפשר ליזם להרוויח כסף ממכירתו.
יזמות סביבתית עוסקת בפתרון בעיות בתחום איכות הסביבה.
יזמות חברתית עוסקת בפתרון בעיות חברתיות.
לאיזה סוג יזמות שייכת היוזמה של המוצגת בסרטון?
(כל תלמיד יצביע עבור סוג היזמות המתאים לדעתו. אפשר לערוך את הסקר גם בכלים מתוקשבים).
היוזמה בסרטון משלבת את שלושת סוגי היזמות. היזם מקווה להרוויח כסף ממכירת המוצר, היוזמה פותרת בעיה חברתית – מחסור במים זורמים באזורים מסוימים (ועזרה למי שלא רוצה להתקלח), וגם בעיה סביבתית – חיסכון במים.
- מה הייתה המטרה הראשונית של המוצר ואיזה מטרות נוספות הוא השיג?
המטרה הראשונית של המוצר בסרטון היתה למצוא דרך שתאפשר לוותר על מקלחת, המטרות הנוספות שהושגו הן: חיסכון במים, אפשרות לשמור על ניקיון והיגיינה גם במקומות בהם אין מים נקיים, חסכון בזמן הדרוש להביא מים במקומות כאלו, ובהמשך אולי גם רווח כלכלי ליזם.
- מה היו השלבים העיקריים בדרך למימוש היוזמה?
השלבים העיקריים בדרך למימוש היוזמה היו:
העלאת הרעיון, ביצוע מחקר, תכנון מוצר, איתור אנשים שיוכלו לעזור בביצוע, ייצור המוצר ושיפור שלו.
עזרים:
מקרן, מחשב, אינטרנט ומצגת
בפעילות זו התלמידים יבצעו בקבוצות חקר מידעני על יזמים ויזמיות שונים. הם יכירו את היוזמה העיקרית של כל יזם וינסו לזהות את מטרותיה ואת הפעולות שהביאו להצלחתה.
- התלמידים יחולקו לקבוצות של 3-4 תלמידים בכיתה יפוזרו כרטיסיות מידע על יזמים ויוזמות מתחומים שונים (נספח 1).
- בקבוצה. כל קבוצה תקבל דף פעילות “חוקרים יזמים ויוזמות” (נספח 2)
- כל קבוצה תבחר כרטיסיה העוסקת ביזם או ביוזמה שנראים לה מעניינים. (לחלופין, ניתן לחלק לכל קבוצה כרטיסייה על פי בחירת המורה או המד”צ).
- כל קבוצה תערוך חקר מידעני קצר במקורות מידע שונים באינטרנט.
- כל קבוצה תוסיף לאיור ציר הזמן בדף הפעילות “חוקרים יזמים ויוזמות” נקודות ציון חשובות לגבי היזם והיוזמה, למשל:
- הרעיון הראשוני, המטרה של היוזמה והצורך עליו היא עונה
- פעולות חשובות שהיזם ביצע כדי לממש את היוזמה שלו
- קשיים בהם נתקל היזם
- שיתופי פעולה שקידמו את מימוש היוזמה
- אירועים מעניינים הקשורים ליזם או ליוזמה.
- הרעיון הראשוני, המטרה של היוזמה והצורך עליו היא עונה
- בסיום הפעילות, מומלץ לתלות את הכרטיסיות ואת דפי התשובות בתערוכה על קיר הכיתה.
עזרים:
- לכל הכיתה כרטיסיות יזמים ויוזמות מודפסות מראש (נספח 1). רצוי להדפיס בצבע ולניילן.
- לכל קבוצה דף פעילות מודפס “חוקרים יזמים ויוזמות” (נספח 2).
בפעילות זו כל קבוצה תציג בפני הכיתה בעזרת איורים (קומיקס) את היזם שחקרה ואת היוזמה שלו, בעזרת ציר הזמן שיצרה בפעילות הקודמת.
- כל קבוצה תכין קומיקס קצר (שלוש מסגרות) באתר StoryboardThat (הנחיות בנספח 5).
- הקומיקס יתאר את המידע החשוב והמעניין ביותר, לדעת הקבוצה, על היזם שחקרה ועל היוזמה שלו, בעזרת נקודות הציון שרשמה בדף הפעילות “חוקרים יזמים ויוזמות” בפעילות הקודמת. מומלץ לתאר מה היתה החדשנות והתרומה הייחודית של היוזמה.
- נציג אחד מכל קבוצה יציג לכיתה במשך דקה אחת בלבד את היזם ואת היוזמה בעזרת הקומיקס שהכינה הקבוצה. ניתן להציג מקובץ PDF של הקומיקס או ישירות מאתר StoryboardThat.
הערה: ניתן לבצע את הפעילות בצורה לא מתוקשבת. במקרה זה כל קבוצה תצייר קומיקס של 3 מסגרות המתאר את היזם ואת היוזמה שלו.
בפעילות זו התלמידים ידונו בקבוצות וינסו לזהות מהם המאפיינים החשובים ליזם. הכיתה תיצור ביחד “ענן מילים” המתאר מאפיינים בולטים של יזמים.
- דיון קצר במליאה בשאלה: “מהם המאפיינים של יזם או יזמית לדעתכם? כיצד ניתן לתאר את האופי ואת היכולות של יזם המאפשרים לו ליזום ולממש את היוזמה?”
- כל קבוצה תקבל את דף הפעילות “מאפיינים של יזמים” (נספח 3).
המאפיינים המופיעים בדף הפעילות הם:
יצירתיות, אומץ, תעוזה, התמדה, נחישות, סקרנות, שאפתנות, יכולת פתרון בעיות, התמקדות במטרה, יכולת קבלת החלטות, יכולת התמודדות עם כשלונות, רצון לפרוץ גבולות, התלהבות. - הקבוצה תערוך דיון ותחליט מהם 3 המאפיינים החשובים ביותר ליזם לדעתה, מתוך המאפיינים המופיעים בדף הפעילות שקיבלה.
- מקרינים את המרחב שהוכן מראש ב- Answer Garden (הנחיות בנספח 6) ואת קוד ה QR למענה.
- נציג/ה מכל קבוצה יסרוק בעזרת הטלפון הנייד את קוד ה- QR ויקליד בזה אחר זה לשורה שנפתחה, בזה אחר זה, את 3 מאפייני היזם שהקבוצה סימנה כחשובים ביותר.
שימו לב:- יש לרשום כל מאפיין בנפרד, וללחוץ על כפתור Submit לאחר כל מאפיין.
- יש לרשום את המאפיינים בדיוק כפי שהם רשומים בדף הפעילות.
- כל המאפיינים שהקבוצות יקלידו, יופיעו על הלוח כ”ענן מילים”.
כל תלמיד יצלם את ענן המילים בטלפון הנייד. - לסיכום הפעילות נבדוק בענן המילים מהם המאפיינים הרשומים באותיות גדולות ובכתב מודגש – אלו הם המאפיינים שמספר גדול של קבוצות בחר כמאפיינים חשובים ליזם.
עזרים:
- לכל קבוצה דף פעילות מודפס “מאפיינים של יזמים” (נספח 3)
לפני השיעור:
- לפתוח מרחב ב Answer Garden לפי ההנחיות בנספח 6
- לבקש לפחות מתלמיד אחד מכל קבוצה להתקין בטלפון הנייד אפליקציית סורק QR
בפעילות זו כל תלמיד יחשוב עם עצמו איזה תכונות או מאפיינים של יזם קיימים בו.
- נפתח את הפעילות בדיום קצר בשאלה: “האם לדעתכם כל אחד יכול להיות יזם?”
- כל תלמיד יקבל את דף הפעילות “היזם שבתוכי” (נספח 4).
חשוב להדגיש: העבודה בפעילות זו היא אישית והתלמידים לא יתבקשו להציג את תשובותיהם בפני הכיתה. - כל אחד ינסה לחשוב על עצמו כיזם:
- איזה מאפיינים של יזם יש בי?
ניתן לרשום מאפיינים מדף הפעילות או מאפיינים מתאימים אחרים. - איזה סוג יזמות מעניין אותי: עסקית, חברתית או סביבתית? מדוע?
- במה אוכל לתרום לקבוצת יזמות בה אשתתף?
- איזה מאפיינים של יזם יש בי?
- כל תלמיד ירשום את תשובותיו בדף הפעילות וישמור אצלו את הדף עם התשובות.
עזרים:
- לכל תלמיד: דף הפעילות “היזם שבתוכי” (נספח 4)
- דיון במליאה: ציינו דבר חדש אחד שלמדתם היום על יזמים ויוזמות.
חשוב לזכור כי כל אחד יכול ליזום וליצור שינוי לטובה בסביבתו הקרובה.
המאפיינים והכלים אשר תורמים לפעולת היזם:
- מחשבה פתוחה ויצירתית המאפשרת להעלות רעיונות חדשניים ולפתור הבעיות.
- הגדרה ברורה של מטרת היוזמה.
- שיתוף פעולה עם צוות בו כל אחד תורם את יכולותיו וכישוריו.
- נחישות והתמדה המאפשרות להתגבר על קשיים ולהביא למימוש היוזמה.