הקדמה

כולנו רוצים להיות בריאים ככל האפשר, אך עד כמה זה בשליטתנו? בנוסף לתנאים ההתחלתיים שאיתם נולדנו, ולסיכון לפציעות מסיבות שונות, הבריאות שלנו מושפעת מההתנהגות שלנו ומהבחירות שלנו, וגם מהתנאים הסביבתיים. אוכל בריא ומגוון, שתיה מספקת, פעילות גופנית מותאמת ושינה משמעותית הם הדברים העיקריים שאנחנו יכולים לספק לעצמנו כדי לתמוך בבריאות טובה. בנוסף, ישנן השפעות על בריאותינו שפחות בשליטתנו, למשל זיהום או נקיון האוויר, דברים הגורמים לנו ללחץ ולמתח, כמו רעשי רקע חזקים או גורמים מרגיעים כמו פארקים ירוקים ואסתטיים.

בפעילות זאת נרחיב וננסה לזהות גורמים רבים ככל האפשר המשפיעים על הבריאות.   

מטרות:

  1. התלמידים יבינו שבריאות מתייחסת הן לבריאות נפשית והן לבריאות פיזית.  
  2. התלמידים יחשפו לגורמים שונים המשפיעים על בריאותנו.
  3. התלמידים יעריכו את השפעתם של גורמים שונים על בריאותנו.
  4. התלמידים יכינו כרטיסי משחק המשקפות את הערכתם לגבי עלות לעומת תועלת של גורמים שונים בהשפעה על בריאותנו.

להכין מראש:
לכל השיעור: מקרן מחובר למחשב וקובץ המצגת.
לכל קבוצה:
הנחיות למשימת יצירת כרטיסי משחק (נספח 1)
רשימת “מוצרים” למשחק (נספח 2)
12 כרטיסי משחק למילוי (נספח 3) 
חומרי צביעה (עפרונות צבעוניים/טושים) לפחות בצבעי ירוק, כחול ואדום
מספריים לגזירת כרטיסי המשחק

מאפייני השיעור

משך זמן
45 דק’

גיל
ז’ – י

התאמה לתחומי דעת
חברה, סביבה

ידע מוקדם
לא נדרש

מושגים מרכזיים
רווחה גופנית, רווחה נפשית, מדד בריאות

מיומנויות נלמדות
הערכה, עיצוב, ניסוח נימוק

מהלך הפעילות

בפעילות הפתיחה נדון בהגדרה הרחבה של בריאות ובמדדים שונים שמשפיעים עליה, בהתנהגות ובסביבה שלנו.

  • נפתח בשאלה מה זה בכלל בריאות?
  • נציג את אחת ההגדרות המקובלות לבריאות (הגדרה של ארגון הבריאות העולמי WHO):

בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה

 

שימו לב שבריאות גופנית יכולה להשפיע על הבריאות הרגשית, ולהיפך. לחץ ומתח יכולים לגרום לבעיות גופניות. ראינו למשל שחוסר שינה יכול לגרום לבעיות רגשיות.

נציג שאלה לדיון: 

  • מה יכול להשפיע על הבריאות שלנו מעבר לאוכל, שינה, פעילות גופנית?

 

נקודות שיכולות לעלות בדיון: 

  • איכות אוויר, רעש, כימיקלים, גורמי לחץ ומתח (למשל: אבטלה, עוני ועזובה) ופתרונות לשיפור החיים (אסתטיקה, אמנות, מקומות בילוי ופארקים מותאמי גיל) 

אפשר להתייחס לכל הגורמים שהזכרנו כמדדים. המשמעות של מדדים היא:

  • גורמים שאפשר למדוד.
  • גורמים שאפשר לשנות. 

עזרים:

  1. מחשב מחובר למקרן וקובץ המצגת.

בפעילות זאת נבצע פעילות בקבוצות בה נכין כרטיסים היכולים לשמש למשחק בנושא עיר בריאה. 

הסבר על המשחק: 

במשחקי מחשב או קופסה המדמים בניית עיר או ציוויליזציה (בדומה למשחקים-simcity או ציוויליזציה), לשחקנים יש משאבים מוגבלים, והם מנסים לבנות בעזרת משאבים אלה עיר טובה ככל האפשר. ככל שהעיר יותר טובה, יותר תושבים רוצים לגור בה, וכך יש לעיר יותר משאבים המאפשרים לה להשתפר. 

סרטונים להדגמה:

ניתן לבחור איזה סרטונים להקרין לבחירתכם:

נניח שהיינו רוצים להכין משחק כזה, שהמטרה בו היא להקים עיר שבה הבריאות הריגשית והגופנית של התושבים היא המטרה העליונה, כלומר עם אוכלוסיה בריאה ככל האפשר. כדי להכין משחק צריך להחליט האם זה משחק לוח או קלפים, ואם יש לוח – איך הוא נראה. בנוסף צריך להחליט על הכללים: עם כמה משאבים מתחילים? איך מתרחשים התורות? ועוד שאלות רבות.

אנחנו נתמקד בחלק אחד בלבד: נכין כרטיסים ל”מוצרים” שעל השחקן להשיג. “מוצרים” אלה עולים כסף, ומשפיעים על הבריאות של התושבים בעיר בדרכים שונות.

לשם כך יש להכין “מוצרים” שעל השחקן להשיג, למשל: מוצרים מוחשיים כמו פארקים וכבישים, ומוצרים ערכיים וחינוכיים כמו חינוך לרחיצת ידיים לגיל הרך. “מוצרים” אלה עולים משאבים, והם יכולים להשפיע על הבריאות של התושבים בעיר בדרכים שונות.

עבודה בקבוצות (6 תלמידים בקבוצה):

במשימה זאת על כל קבוצה להכין 12 כרטיסים למשחק כזה, לשם כך על חברי הקבוצה:

  1. לבחור  12 “מוצרים” מתוך הרשימה המצורפת, שעבורם תכינו כרטיסים. אלה המוצרים שבעיניכם מצד אחד חשובים לעיר, ומצד שני מעניינים מבחינת ההשפעה שלהם על הבריאות. 
  2. לבחור לכל כרטיס אייקון מתוך האייקונים המוצעים או לצייר אייקון חדש.
  3. להחליט עבור כל “מוצר” מה יהיה המחיר שהשחקן יידרש לשלם כדי לקנות את ה”מוצר”, דבר התלוי במחיר הרכיבים, בכמות העבודה וכו’. על המספר להיות בין 0 ל-1000.
  4. להחליט מהו מדד הבריאות של ה”מוצר”. שימו לב כי ל”מוצר” יכולות להיות השפעות בריאותיות שונות במקרים שונים (נראה דוגמאות בהמשך). נסמן את מדד הבריאות כך:
  5. להחליט אם יש לכרטיס הגבלות או תלות במוצרים אחרים, למשל: הגבלה – חינוך לרחיצת ידיים ניתן לשימוש רק פעם אחת, תלות – אפשר להחליט שמדרחוב יקדם בריאות (כי הוא מקדם פעילות גופנית) רק אם נקנה גם מוצר של תחבורה ציבורית, אחרת זה יגרום גם למחסור בכבישים, ופקקים, וכך ההשפעות השליליות יתקזזו עם ההשפעות החיוביות. 
  6. לרשום נימוקים להחלטותיכם מסעיף 3,4, ו-5.

עזרים:
לכל קבוצה:

  1. הנחיות למשימת יצירת כרטיסי משחק (נספח 1)
  2. רשימת “מוצרים” למשחק (נספח 2)
  3. 12 כרטיסי משחק למילוי: כרטיס מוצר וכרטיסי נימוק (להדפיס ולגזור מנספח 3)

לחלופין, ניתן להכין את הכרטיסים און-ליין בקישור הבא:

https://docs.google.com/document/d/1e5VKsAHIszjVdqKg8hL9fXhdWtjdb6Ssrk8pp7gVJ_U/edit?usp=sharing 

על כל קבוצה להציג לכיתה כרטיס אחד שיצרו, ולהסביר:

  • למה בחרו דווקא אותו
  • איך החליטו לגבי הערכים שלו (מחיר, בריאות, מגבלות)

לסיכום חלק זה נזכיר כי לנו כאזרחים יש את היכולת לנסות ולהשפיע על מדד הבריאות של היישוב בו אנו חיים, גם על ידי הבחירות האישיות שאנו עושים (למשל להגיע לבית הספר ברגל או ברכיבה על אופניים) וגם בפנייה לרשויות לשפר את התנאים (למשל לבקש שיוסיפו מתקני ספורט בבית הספר).

אפשרות נוספת, במקום התזכורת, אם יש זמן:

דיון – באילו מדדים בסביבתנו אנחנו יכולים לשלוט ובאילו לא?

לסיום, נראה מה קורה ביישוב שלנו במספר גורמים הקשורים למדדי בריאות. ניעזר במפות המציגות בשכבות גורמים שונים. 

 

 

 

בכל מפה ניתן להזין את כתובת היישוב או בית הספר.

אם לוחצים על “שכבות”, ניתן למצוא שכבות מידע רבות נוספות.